Pravidla pro Český Pohár dle IFAA

26.10.2018 14:04

platnost od 1.10.2023

Český pohár se střílí dle pravidel IFAA (BoR), lovecký okruh (1 šíp) styly FU,CU,FS a CRB

Standartní okruh (2 šípy) styly BB,TR, BHR, LB, HB, Junioři a MINIS

S následujícími úpravami:

Článek IV.E.7- Longbow smí mít lehký reflex.

Článek IV. Rozšiřuje se o kategorii kuše (CRB) definovanou takto:

Článek IV. Rozšiřuje se o kategorii kuše (CRB) definovanou takto:

Jakákoliv kuše s reflexním, nebo kladkovým systémem ramen. Kuše musí být napínána ručně (lankový napínák je povolen). Kuše musí být vybavena funkční pojistkou proti nežádoucímu výstřelu. Na kuši jsou zakázány jakékoli elektronické doplňky. Během střelby se nesmí používat žádný poutací řemen a střelec nesmí opírat kuši, ani ruku která ji podpírá o žádnou podložku (koleno, strom). Rychlost šípu nesmí přesáhnout 330 fps a hmotnost šípu nesmí přesáhnout 400 grains, tolerance měřených veličin 2%. Při nabité kuši musí trubka šípu přesahovat přední část ramen. Minimální odpor spouště je z důvodu bezpečnosti 1000g (napínáček je zakázán).

Odůvodnění:
Oproti původnímu znění dochází v pravidlech k  vypadnutí  věty o maximálního nátahu, což bylo již několikrát projednáno již v minulosti. Důvodem je je to, že nikoli nátah, ale rychlost a hmotnost šípu jsou určující veličiny pro energii šípu. Navíc nelze srovnávat nátah u klasické reflexní a kladkové kuše. Dále je zde snížen odpor spouště  na 1000 gramů z původních 1300 gramů. Důvodem je to, že na moderních kuších přední výrobci např. Excalibur, Triggertech atd. produkují naprosto bezpečné spouště, vybavené pojistkou, které mají nižší odpor než 1300g, není tedy důvod se obávat nežádoucího výstřelu.

IV.H.1.b a c se ruší (žáci a junioři nebudou chodit ve vlastních skupinách)

Článek V.E.3 Střelecké pozice- maximální vzdálenosti

 

skupina

BBC,BHC,FS,BU,FU,BL,CRB

BBR,BHR,LB,HB,junioři

žáci

1

54m

30m

20m

2

40m

25m

15m

3

31m

20m

10m

4

18m

15m

5m

 

Článek VI se doplňuje: Bodovaná zóna musí být od nebodovaného podstavce viditelně oddělena rýhou, nebo jasně viditelnou čárou. Pokud je rozhraní pouze barevné, musí pořadatel čáru doplnit.

 

Terče musí mít bodované zóny celistvé a hraniční čáry nepřerušené

Ze střelecké pozice musí být vidět celá velká zóna (16) , bez ohledu na velikost střelce a jestli je pravák, či levák. Šípu nesmí v letu bránit žádná překážka